خانه / اخبار استان / آنفلوانزای فوق حاد پرندگان کهگیلویه و بویراحمد را تهدید می کند.

آنفلوانزای فوق حاد پرندگان کهگیلویه و بویراحمد را تهدید می کند.

با توجه به شیوع آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در استان هایی از جمله آذربایجان شرقی، مازندران و اصفهان احتمال شیوع این ویروس در کهگیلویه و بویراحمد وجود دارد.

سیمای زاگرس به نقل از ایرنا:  مدیرکل اداره دامپزشکی کهگیلویه و بویراحمد گفت: با توجه به شیوع آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در استان هایی از جمله آذربایجان شرقی، مازندران و اصفهان احتمال شیوع این ویروس در کهگیلویه و بویراحمد وجود دارد.

عبدالله بهمنش روز شنبه در نشست ستاد پیشگیری از آنفلوانزای حاد پرندگان در یاسوج، اظهار داشت: ورود هر گونه پرنده زنده یا محصولات آن از اصفهان به این استان بدون نظارت دامپزشکی خطر گسترش این بیماری را افزایش می دهد.
وی افزود: نیاز است که برای جلوگیری از این مهم دستگاه های متولی همکاری لازم را با اداره کل دامپزشکی در ورودی های استان داشته باشند.
بهمنش بیان کرد: یکی دیگر از مشکلات پیش روی این اداره کل در بحث مقابله با شیوع این ویروس در کهگیلویه و بویراحمد عاملین مرغ کشتار روز هستند.
وی عنوان کرد: این افراد باید شناسایی و ساماندهی شوند و کارت های مخصوص خود را به همراه داشته باشند.
مدیرکل اداره دامپزشکی کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: سال گذشته آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در سه کانون کهگیلویه و بویراحمد و در سال ۱۳۹۵ در هفت کانون کنترل شد.
وی ابراز داشت: سال گذشته ۹۰۹ قطعه طیور معدوم و بیش از ۱۸۰ میلیون ریال غرامت پرداخت شد.
آنفلوانزای فوق حاد پرندگان بین پرندگان و انسان مشترک بوده که ویروس نوع A آن به شدت واگیردار و کشنده است.
برخی پرندگان مهاجر برای زمستان گذرانی در کنار افزون بر ۱۰ رودخانه و دریاچه ۲ سد کوثر و شاه قاسم در کهگیلویه و بویراحمد فرود می‌آیند. 
پرندگان وحشی و خصوصا پرندگان آبزی در مواقع شیوع بیماری HPAI تحت تیپH5N1 معمولا بدون علایم بالینی و با مرگ سریع و یا با علایم بالینی شامل علایم عصبی، لرزش سر و گردن، عدم تعادل در حرکت، پیچش گردن، حرکات و موقعیت های غیر طبیعی سر و بدن و مرگ در مدت زمان کوتاه همراه است.
در پرندگان اهلی؛ افسردگی شدید، بی اشتهایی، کاهش تخم گذاری، اسهال سبز روشن تا سفید، علایم تنفسی و التهاب بافت ملتحمه، ژولیدگی پرها، تشنگی زیاد، خیز زیر پوستی در نواحی گردن، سر، صورت، تاج و ریش، سیانوزه (کبودی) شدن تاج و ریش، خونریزی های پتشی (کوچک) روی سطوح سروزی بدن و مرگ و میر ناگهانی تا ۱۰۰ درصد گله را به همراه دارد.
علایم بالینی در انسان شامل تب بالای ۳۸ درجه ، علایمی شبیه آنفلوانزا (عوارض تنفسی)، اسهال آبکی بدون خون، استفراغ، درد شکم و قفسه سینه، خونریزی از بینی و لثه است و گاهی علایم عصبی، مشکلات مجاری تنفسی تحتانی، صداهای تنفسی، لوکوپنی (نوعی کم خونی باکاهش گلبولهای سفید خون) و کمبود پلاکت های خون نیز دیده می شود. 
این بیماری معمولا ۲۴ ساعت بعد از ظهور اولین علایم ممکن است باعث مرگ بیمار شود البته تا یک هفته بعد از مشاهده علایم نیز مرگ اتفاق افتاده است.


لینک منبع

همچنین ببینید

دکتر نادر جنتی: تیرماه آخرین مهلت ارایه الکترونیکی اظهارنامه اشخاص حقوقی و صاحبان املاک اجاری

۳۱ تیرماه، آخرین مهلت ارایه الکترونیکی اظهارنامه اشخاص حقوقی و صاحبان درآمد املاک اجاری بابت …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *