خانه / اخبار استان / سفر به کهگیلویه و بویراحمد، سرزمین آبشارها

سفر به کهگیلویه و بویراحمد، سرزمین آبشارها

 

سفربه کهگیلویه وبویراحمد،سرزمین آبشارها

 

سیمای زاگرس به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان: تابستان با همه گرمایش از راه رسید. خیلی ها در تدارک سفر هستند و برخی دیگر هنوز بر سر چند راهی انتخاب مسیرمانده اند که کدام نقطه ازخطه پهناور ایران را برای مسافرت انتخاب کنند تا فارغ از همه دغدغه و مشغله های زندگی ماشینی امروزی دمی را با آسایش و آرامش خیال سپری کنند.

 کهگیلویه و بویراحمد همان جایی است که می تواند بهترین انتخاب و گزینه ممکن برای گردشگران و مسافران تابستانی باشد، استانی که هنوز قلم خبرنگاران و لنز دوربین عکاسان و تصویربرداران هم نتوانسته همه زیبایی و داشته های ناب، بکر، دیدنی و طبیعی آن را به تصویر بکشد.

سفر به کهگیلویه و بویراحمد در تابستان که تا چشم کار می کند فقط گرمای سوزناک و نفس گیر است، به سان شربت بهارنارنجی است که گلوی احساس را تازه می کند و زندگی را شوری دوباره می بخشد.

در هر گوشه ای از این استان می توانی جلوه ای از شکوه و شوکت خدا را به نظاره بنشینی و ببینی که چگونه خداوند هر آنچه لطف و ذوق داشته به کار گرفته تا کلکسیونی از زیباترین ها را برای این استان رقم بزند.

دیدن آبشارها، چشمه سارها و دریاچه هایی که با وجود دیو خشکسالی همچنان و در هر گوشه ای از این خطه چهار فصل دلبری می کنند همه و همه لذت سفر به قلب زاگرس را برای هر مسافر و گردشگری چندین برابر می کند و کاری می کند طعم سفر به سرزمین آبها و آبشارها برای همیشه زیر زبانها بماند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در خصوص ظرفیت استان در بحث گردشگری گفت: استان کهگیلویه و بویراحمد گذشته از آثار تاریخی و بقاع متبرکه، با داشتن ۳۰۰ تفرجگاه طبیعی، ۱۱ روستای هدف گردشگری، ۱۴ منطقه نمونه گردشگری، ۱۷ ارودگاه رفاهی، ۵ هزار چشمه و ۵۰۰ رودخانه دائمی و فصلی و چندین آبشار هر ساله و خصوصا در ایام نوروز و تعطیلات تابستانی میزبان خیل عظیمی از گردشگران و مسافران است.

همانگونه که اشاره شد وجود آبشارها در استان کهگیلویه و بویراحمد این استان را به یکی از مقاصد اصلی گردشگران و مسافران خصوصا در فصل تابستان بدل کرده است، آبشارهایی که از دل ارتفاعات سر به فلک کشیده زاگرس سرچشمه می گیرند و نوای فرح بخش دلنشین زندگی را جاری می کنند.

سفربه کهگیلویه وبویراحمد،سرزمین آبشارها

آبشاریاسوج مهمترین جاذبه گردشگری مرکز استان

آبشار یاسوج یکی از زیباترین و مهمترین جاذبه طبیعی مرکز استان است که در فاصله ۲ کیلومتری شهر یاسوج واقع شده و با ارتفاع ۱۰متری، از آب چشمه های موجود در کوه های زاگرس می جوشد. علاوه بر این وجود نهرهای آب، باغ های میوه، مراتع سرسبز و جنگل های انبوه در کنار زیرساخت های موجود در این فضا نیز باعث شده تا این آبشار در طول فصول بهار و تابستان پذیرای گردشگران زیادی از همه استان های کشور باشد.

آبشار تنگ تامرادی یکی از جاذبه های اصلی و قدیمی استان

آبشار تنگ تامرادی در ۵۵ کیلومتری غرب شهر یاسوج یکی دیگر از جاذبه های طبیعی و گردشگری این شهر است که در مسیر جاده سپیدار واقع شده و با آبشارها و حوضچه های فراوان چشم هر بیننده ای را مسحور می کند.

معاون میراث فرهنگی استان در خصوص این آبشار زیبا می گوید: تنگ تامرادی با چشم اندازی زیبا وطبیعی، ارتفاعات بلند، پوشش گیاهی سرسبز و هوای مطبوع طبیعتی زیبا را در این منطقه رقم زده .

الماس قبادی اضافه کرد: آبشار تنگ تامرادی با ارتفاع ۱۵ متر یکی از اصلی ترین و قدیمی ترین جاذبه های استان کهگیلویه و بویراحمد است که سالانه شمار زیادی مسافر، گردشگر و توریست از آن دیدن می کنند.

وی تصریح کرد: وجود چهار آبشار با ارتفاع ۸ تا ۱۰متری وحوضچه های آب در مسیر این ابشار و همیچنین غارهای که دراین نقطه واقع شده بر جذابیت و خاص بودن این منطقه افزوده است.

سفربه کهگیلویه وبویراحمد،سرزمین آبشارها

وجود درختان چند صد ساله در مسیرآبشار بهرام بیگی

آبشار بهرام بیگی از دیگر آبشارهای دیدنی استان کهگیلویه و بویراحمد است که در۵۰ کیلومتری غرب مرکز شهرستان دنا و۷۰ کیلومتری مرکز استان قرار گرفته است. این آبشار با ارتفاعی قریب به ۳۵ متر در میان صخره های سنگی واقع شده است.

به گفته مسئول روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی آبشار بهرام بیگی در روستای دلی بهرام بیگی به دلیل زیبایی و جذابیت طبیعی و وجود درختان چندصد ساله چنار و گردو و پوشش گیاهی متنوع نظر هر بیننده ای رابه خود جلب می کند.

آبشار طبیعی و معروف منج

یکی دیگر از آبشارهای طبیعی و معروف استان آبشار منج است که در شهرستان دنا واقع شده و پس از طی مسیری طولانی و عبور از روستای منج به رودخانه بشار می ریزد.

این آبشار در منطقه سادات محمودی در۶۰ کیلومتری شمال غرب یاسوج قرار گرفته و انتهای آن به مسیری زیبا و پوشیده ازجنگل ها و مراتع می رسد.

سفربه کهگیلویه وبویراحمد،سرزمین آبشارها

کمردوغ عروس آبشارهای ایران

آبشار کمر دوغ معروف به عروس آبشارهای ایران در قلعه رئیسی مرکز بخش چاروسا از توابع شهرستان کهگیلویه قرار دارد. کمر دوغ که قریب به ۱۰۰ متر ارتفاع و بیش از۶۰ متر عرض دارد در تمام فصول سال دارای آب است و نام خود را نیز به واسطه رنگ بسیار سفید خود که به سان دوغ است گرفته.

 
آبشار ناری دیگر آبشار معروف شهرستان دنا

از دیگر آبشارهای معروف شهرستان دنا، آبشار ناری است که در فاصله هشت کیلومتری منطقه حفاظت شده دنا و با ارتفاعی بین ۴۰ تا۷۰ متر قرار گرفته و با وجود سختی مسیر به دلیل بکری طبیعت اطراف و زیبایی خود آبشار همه خستگی و سختی با حضور در این منطقه به دست فراموشی سپرده می شود.

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی استان در خصوص این آبشار گفت: برای رسیدن به آبشار دره ناری دو مسیر وجود دارد که مسیر اول نیازمند عبور از انبوه باغ های دره کلنجه و دشت های سرسبز کپیری است که بیشتر بومیان از آن استفاده می کنند و مسیر دوم که گردشگران از آن استفاده می کنند از گردنه خاریدون می گذرد که در هر دو مسیر می توان ابهت و عظمت دنا را به چشم دید. البته باید یادآور شد در مسیر رسیدن به این آبشار زیبای طبیعی منطقه ای به نام بن رود هم وجود دارد که در واقع آبشارهای توف شاه و دره ناری نیز در همین نقطه واقع شده است.

آبشاری در قلب منطقه خائیز

آبشار گنج بنار در فاصله ۷ کیلومتری شمال شهر گچساران و در منطقه خاییز نیز از دیگر آبشارهای شهرستان های گرمسیری استان است که ارتفاع آن به بیش از۳۰ متر می رسد. آب این آبشار از طریق چشمه های مختلفی تامین می شود و با جاری شدن در منطقه خاییز جانی دوباره به این منطقه می بخشد.

سفربه کهگیلویه وبویراحمد،سرزمین آبشارها

آبشار طوف خیمه سوق حکایتگر افسانه ها

دیگر آبشار معروف استان کهگیلویه و بویراحمد آبشار طوف خیمه در نزدیکی روستای بی بی زلیخا در ۱۰ کیلومتری شهر سوق و در مسیر لنده به دهدشت است که ارتفاع آن نزدیک به ۵۰ متر می رسد. وجود درختان بلوط و کُنار و همینطور گیاهان دارویی متنوع بر جذابیت ها و ویژگی های طبیعی این آبشار جذاب افزوده است.

در افسانه ها حکایتی زبان به زبان می چرخد و مردم بومی معتقدند در طول سالیان طولانی ریزش آب از ارتفاع بالا به وسیله این آبشار مانع تعرض و چشمداشت دشمنان به این منطقه می شده است.

این آبشارها تنها گوشه ای از ظرفیت و زیبایی های طبییعی و خدادادی استان کهگیلویه و بویراحمد است، پتانسیلی که به گفته استاندار در کنار سایر داشته های طبیعی استان می تواند رمز و رازهای ناشناخته زاگرس را برای گردشگران و طبیعت دوستان آشکار کند و دریچه متفاوت تری را به روی چشمان آنان بگشاید.


لینک منبع

همچنین ببینید

دکتر نادر جنتی: تیرماه آخرین مهلت ارایه الکترونیکی اظهارنامه اشخاص حقوقی و صاحبان املاک اجاری

۳۱ تیرماه، آخرین مهلت ارایه الکترونیکی اظهارنامه اشخاص حقوقی و صاحبان درآمد املاک اجاری بابت …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *