خانه / اخبار استان / درگیری در کنگره حزب اعتماد ملی +فیلم

درگیری در کنگره حزب اعتماد ملی +فیلم

 دومین کنگره سراسری حزب اعتماد ملی، عصر روز گذشته (جمعه) با حضور تعدادی از شخصیت‌های سیاسی و مسئولین کشوری در کانون توحید تهران برگزار شد.  

پس از پایان بخش نخست کنگره که با سخنرانی چهره‌های سیاسی همراه بود، قرار بود در بخش دوم، اساسنامه این حزب با قانون جدید احزاب تطبیق و اعضای شورای مرکزی انتخاب شوند که به درگیری اصلاح طلبان منجر شد. 

در بخش دوم کنگره، نمایندگان احزاب «ندای ایرانیان» و «همبستگی دانش آموختگان» (هدا) که طبق روال باید کنگره را ترک می‌کردند، با حضور در جایگاه هیئت رئیسه در روند بررسی اساسنامه و انتخاب اعضای شورای مرکزی حزب اعتماد ملی اخلال ایجاد کردند و این اخلال در نهایت با درگیری شدید و زد و خورد عناصر احزاب ندا و هدا با اعضای اعتماد ملی به پایان رسید.  

پس از درگیری در کنگره حزب اعتماد ملی، محمدجواد حق شناس از اعضای شورای مرکزی این حزب با انتشار مطلبی در صفحه توئیتر خود، اخلالگران در کنگره را به عنوان گروه «فشار» خطاب کرد و نوشت: کنگره حزب اعتماد ملی که با شعار اتحاد و انسجام آغاز شد و با حضور بزرگان اصلاحات ادامه و با استقبال بی نظیر بیش از ۱۸۰۰ نفر روبرو شد با اقدامات سازمان یافته گروه فشار با اخلالگران روبرو شد و علیرغم رای اکثریت به شورای قبل، ناتمام ماند.

همچین حزب اعتماد ملی نیز در مورد درگیری های روز گذشته کنگره این حزب طی بیانیه ای اعلام کرد: رفتار ناشایست عده ای از افراد عضو سایر احزاب در کنگره حزب اعتماد ملی را شدیدا محکوم می کنیم و از وزارت محترم کشور می خواهیم با زیاده خواهان، انحصارگرایان حزبی و قانون گریزان که رفتار آنان پیامدی جز ضدیت با تحزب و توسعه سیاسی در بر نخواهد داشت، در هر سطحی که باشند بدون اغماض و چشم پوشی، قاطعانه برخورد نماید.

اعتماد ملی

مشروح بیانیه حزب اعتماد ملی را در ادامه می خوانید:

در پاسخ به افکار عمومی که مشتاق دریافت اخبار و اطلاعات دقیق از کنگره اخیر حزب اعتماد ملی هستند و همچنین تنویر افکار عمومی و رفع شبهات رسانه ای، وظیفه خود می دانیم موارد ذیل به آگاهی رسانده شود:

دومین کنگره حزب اعتماد ملی پس از ده سال تاخیر در روز جمعه چهارم خرداد ۹۷ برگزار شد که شامل دو بخش بود، در بخش اول: شامل برنامه افتتاحیه و سخنرانی مهمانان بود که با سخنرانی دکتر منتجب نیا قائم مقام حزب اعتماد ملی، دکتر عارف، دکتر علی مطهری، سرکار حاجیه خانم کروبی و آقای الیاس حضرتی در حضور شخصیت های سیاسی برجسته کشوری به خوبی انجام شد.

در بخش دوم که می بایست کنگره حزب با اعلام مجری برنامه ها وارد دستور رسمی مجامع عادی و فوق العاده خود می شد با اختلاف نظر شدید مواجه شد.

بدیهی است، فقط اعضای حزب اعتماد ملی می بایست کنگره حزب را برگزار کنند و حضور سایر مدعوین حاضر در نشست کنگره به هر دلیل که باشد، کاملاً غیر منطقی، غیر مستدل و غیرقانونی است.

هنگامی که مجری برنامه از خروج اعضای غیر عضو حزب اعتماد ملی ناامید شد، شرکت کنندگان در کنگره به دو دسته تقسیم شدند، بخشی خواستار تنفس در جلسه شدند تا افراد عضو حزب برای تشکیل کنگره از افراد غیر عضو جدا شوند و بخشی نیز خواستار انتخاب هیات رئیسه کنگره با حضور همه افراد حاضر در جلسه افتتاحیه اعم از اعضای عضو و اعضای غیر عضو حزب اعتماد ملی در کنگره شدند.

در نتیجه مشاجره لفظی صحن کنگره را در بر گرفت و در عین حالی که تعدادی از اعضای احزاب ندا و همبستگی دانش آموختگان (هدا) خود را با افتخار به جایگاه هیات رئیسه خود خوانده رسانده بودند، با اعتراض واقعی تعداد قابل توجهی از اعضای فعال حزب اعتماد ملی مخصوصا کسانی که از اقصی نقاط کشور به نمایندگی از سایر هم حزبی های خود در این کنگره حضور یافته بودند، روبرو شدند و کنگره با اعلام رئیس شورای اجرایی حزب اعتماد ملی بدون هیچ گونه مصوبه ای نیمه تمام باقی ماند.

در این کنگره نمایندگان وزارت کشور نیز در جلسه حضور داشتند و وقایع مورد اشاره را مستقیما نظارت می‌کردند و کلیه تعرفه های رای اعضای حزب اعتماد ملی که جهت توزیع در بین افراد حزبی طراحی و ممهور به مهر نماینده وزارت کشور شده بود، به صورت کاملا سفید، تحویل نماینده وزارت کشور شد.

ما امضاءکنندگان بیانیه ضمن ضرورت التزام عملی به رعایت قانون و با پرهیز از هرگونه شائبه بی عدالتی و قانون گریزی، رفتار ناشایست عده ای از افراد عضو سایر احزاب در کنگره حزب اعتماد ملی را شدیدا محکوم می کنیم و از وزارت محترم کشور می خواهیم با زیاده خواهان، انحصارگرایان حزبی و قانون گریزان که رفتار آنان پیامدی جز ضدیت با تحزب و توسعه سیاسی در بر نخواهد داشت، در هر سطحی که باشند بدون اغماض و چشم پوشی، قاطعانه برخورد نماید.

نمایندگان حاضر از حزب اعتماد ملی استان های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، اصفهان، البرز، ایلام، بوشهر، تهران، چهارمحال و بختیاری، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، خراسان شمالی، خوزستان، همدان، زنجان، سمنان، سیستان و بلوچستان، فارس، قم، قزوین، کردستان، کرمان، کرمانشاه، کهگیلویه و بویر احمد، گلستان، گیلان، لرستان، مرکزی، مازندران، هرمزگان، یزد


در روزهای گذشته خبرهایی به گوش می‌رسید که دو جریان در داخل حزب در تلاش هستند تا بعد از کنگره خود را در حزب به اکثریت برسانند. طبق اطلاعات به‌دست‌آمده توسط خبرنگار تسنیم از اعضای حزب، یک جریان نزدیکان حجت‌الاسلام منتجب‌نیا هستند و قصد داشتند در نبود دبیرکل حزب، وی همچنان قائم‌مقام بماند و یک طیف نزدیکان به الیاس حضرتی که درصددند با حذف منتجب‌نیا و سایر نزدیکان وی در شورای مرکزی، حزب را در اختیار گرفته و آن را به سایر احزاب اصلاح‌طلب مانند “اتحاد ملت” و “کارگزاران” و “شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان” نزدیک کنند.


لینک منبع

همچنین ببینید

دکتر نادر جنتی: تیرماه آخرین مهلت ارایه الکترونیکی اظهارنامه اشخاص حقوقی و صاحبان املاک اجاری

۳۱ تیرماه، آخرین مهلت ارایه الکترونیکی اظهارنامه اشخاص حقوقی و صاحبان درآمد املاک اجاری بابت …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *