خانه / اخبار استان / کهگیلویه و بویراحمد بر کرانه‌ بحران‌ها و مدیران ناکارآمد؟

کهگیلویه و بویراحمد بر کرانه‌ بحران‌ها و مدیران ناکارآمد؟

استان کهگیلویه و بویراحمد بر کرانه بحران‌هایی قرار گرفته است که حتی احساس امنیت و آسایش را از شهروندان گرفته است. یکی از علل اصلی این وضعیت را می‌توان مدیران ناکارآمد و ناتوانی دانست که توان سیاستگذاری مناسب و قدرت اجرای سیاست‌های مناسب را ندارند. سیمای زاگرس // اسلام ذوالقدرپور:  یکی از مهم‌ترین پیامدهای سیاستگذاری […]

استان کهگیلویه و بویراحمد بر کرانه بحران‌هایی قرار گرفته است که حتی احساس امنیت و آسایش را از شهروندان گرفته است. یکی از علل اصلی این وضعیت را می‌توان مدیران ناکارآمد و ناتوانی دانست که توان سیاستگذاری مناسب و قدرت اجرای سیاست‌های مناسب را ندارند.سیمای زاگرس // اسلام ذوالقدرپور:  یکی از مهم‌ترین پیامدهای سیاستگذاری در عصر پسامدرن را می‌توان ایجاد یا تثبیت “احساس امنیت و آسایش” دانست. احساس امنیت و آسایشی که امری ذهنی و تصوری از واقعیت است که حتی از خود واقعیت یعنی داشتن امنیت و آسایش عینی نیز مهم‌تر و ضروری‌تر می‌باشد.

ایجاد احساس امنیت و آسایش به خصوص برای جوامعی که مدیران آنها از ایجاد امنیت و آسایش واقعی عاجز هستند، نقش برجسته‌ای در ساماندهی نظم و زندگی شهروندان و امور اداری، سیاسی و … جامعه دارد.

طی چند سال اخیر کشور ایران به علت برخی رویدادهای خاص مانند خشکسالی، سیل، بیکاری روزافزون، تهدیدهای بیگانگان و حتی نرخ ارز و طلا، در برقراری احساس امنیت و آسایش برای شهروان خود، دچار کاستی و سهل‌انگاری شده است.

استان کهگیلویه و بویراحمد نیز به تبع ایران بزرگ، دچار مشکلاتی مانند خشکسالی، حوادث ناگوار مانند سقوط هواپیمای یاسوج –تهران، زلزله و … بوده است که هر کدام و البته به صورت مستمر بر احساس امنیت و آسایش شهروندان این استان، تأثیر منفی داشته و احساس امنیت و آسایش را در این استان کاهش داده‌اند.

 در حال حاضر احساس امنیت و آسایش برای شهروندان کهگیلویه و بویراحمد، از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و مدیران ارشد استان و شهرستان‌ها باید به فکر ایجاد احساس امنیت و آسایش شهروندان خود باشند.

برخی مؤلفه‌های کاهش احساس امنیت و آسایش در استان کهگیلویه و بویراحمد را می‌توان به شرح زیر بررسی نمود:

 

یکم – حمل و نقل، پرواز با هواپیما:

یکی از مهم‌ترین جلوه‌های عدم احساس امنیت شهروندان استان طی چند ماه اخیر را می‌توان در افزایش میزان تصادفات و حوادث ناشی از حمل و نقل جاده‌ای و هوایی استان مشاهده نمود.

در کنار حوادث روزانه تصادفات، خسارات و تلفات جاده‌ای استان، حادثه سقوط هواپیمای مسافربری یاسوج – تهران نیز بر میزان احساس ناامنی شهروندان استان طی چند ماه اخیر افزوده است.

احساس ناامنی ناشی از ضعف مدیریت مسئولان استان در سیاستگذاری کارآمد برای فعالیت و رونق فرودگاه‌های استان و به خصوص یاسوج که در سایه سهل‌انگاری مدیران استان در نظارت بر بکارگیری هواپیمای مناسب و مسیر(کریدور) پروازی امن، موجب کشته شدن تعدادی از شهروندان بی‌گناه استان شده و احساس امنیت مسافرت استان را نیز به شدت کاهش داده است.

 

دوم – زلزله و سرگردانی مدیران:

 طی دو هفته اخیر و بعد از وقوع زلزله ۵٫۲ ریشتری سی‌سخت و یاسوج، موج گسترده و شدیدی از احساس ناامنی در استان رواج یافته است و تلاش مسئولین برای کاهش این احساس ناامنی نیز تاکنون نتیجه‌بخش نبوده است.

شهروندان استان و به خصوص دو شهرستان بویراحمد و دنا طی دو هفته اخیر و به علت وقوع ده‌ها پس‌لرزه، نیاز به احساس امنیت داشتند که به علت ضعف ساختاری و تشکیلاتی مدیریت استان در رفع نیازهای اولیه زلزله‌زدگان مانند چادر و …، احساس امنیت و آسایش جای خود را به احساس ناامنی شدید داده است به نحوی که کوچک‌ترین شایعه یا دروغ در فضای مجازی در مورد وقوع زلزله و حتی آتشفشان، موجب افزایش ترس و احساس ناامنی شهروندان شده است.

شاید بتوان نمونه بارز ناکارآمدی مدیریت استان در بحث حوادث غیر مترقبه و به خصوص زلزله اخیر را نداشتن تجهیزات اضطراری مانند بیمارستان صحرایی دانست که در استان اصلاً وجود نداشته و بعد از زلزله اخیر، بیمارستان صحرایی شهرکرد مرکز چهامحال و بختیاری به یاسوج منتقل شده است!!!   

آیا شهرستان‌هایی مانند یاسوج و دنا که از سخت‌گذرترین راه‌ها و جاده‌های ایران برخوردار هستند، نباید امکانات لازم و کافی مانند چادر و بیمارستان صحرایی داشته باشند؟

 

سوم- کم آبی – خشکسالی:

 یکی دیگر از مؤلفه‌های کاهش احساس امنیت در استان را می‌توان مسئله کاهش بارندگی، کم آبی شدید، خشکسالی و در یک کلام بحران آب در استان قلمداد نمود که موجب افزایش احساس ناامنی ذهنی شهروندان شده است.

 بحران آب که جلوه‌های آن را می‌توان در بخش کشاورزی و ممنوعیت کشت برخی محصولات کشاورزی مشاهده نمود، در بحث آب شرب شهرهای استان و به خصوص شهر یاسوج به عنوان پایتخت طبیعت ایران، بسیار نگزان کننده بوده و بر احساس امنیت و آسایش شهروندان تأثیر منفی فراوانی داشته است.

نتیجه عدم سیاستگذاری مناسب و مدیریت کارآمد در بحث آب و حوزه‌های وابسته به آن را می‌توان در نابودی بیش از ۶۰ هزار هکتار مزارع گندم دیم و خسارات ۷۰ میلیارد تومانی آن در سال زارعی ۱۳۹۶- ۱۳۹۷نیز مشاهده نمود.

 

چهارم- آلودگی هوا، گرد و غبار شدید:

یکی دیگر از مؤلفه‌های کاهش احساس امنیت و آسایش در استان را می‌توان افزایش آلودگی‌های هوای شهرهای استان و به خصوص شهرهای گرمسیری مانند گچساران دانست که موجب شده است تا شهروندان نسبت به آینده زندگی خود در این شهر ناامید شده و احساس امنیت و آسایش از زیستن در این شهر نداشته باشند.

 

پنجم- باران شدید و سیل:

بعد از کاهش شدید میزان بارش‌ها در سال ۱۳۹۶، باران‌های بهاری سال ۱۳۹۷ نویدبخش سالی خوب برای استان بوده است. افزایش بارش باران هر چند موجب خوشحالی و سپاسگزاری شهروندان استان شده است، اما سیل‌های چند روز اخیر که همراه با خسارات فراوان مالی به خصوص به کشاورزان و عشایر بوده است، موجب ایجاد نارضایتی و کاهش احساس امنیت و آسایش ذهنی بخشی از شهروندان شریف استان شده است.

ششم- فرسودگی صنعت نفت گچساران و تکرار حوادث:

 یکی دیگر از مؤلفه‌های آسیب‌پذیر شدن احساس امنیت و آسایش در استان را می‌توان بحران فرسودگی تجهیزات صنعت نفت گچساران برشمرد که موجب حوادث خسارت‌باری طی یک سال اخیر شده است.

فرسودگی و قدیمی بودن بیش از حد تجهیزات صنعت نفت گچساران علاوه بر حوادث اخیر، می‌تواند موجب ایجاد یک فاجعه بزرگ در صورت وقوع زلزله شدید در این منطقه نیز گردد.

 

هفتم- بیکاری، دغدغه همگانی:

 یکی از مهم‌ترین مؤلفه‌های کاهش احساس امنیت و آسایش در استان کهگیلویه و بویراحمد را می‌توان بحث بیکاری دانست. بیکاری گسترده و به خصوص بیکاری جوان و تحصیل‌کردگان که به دغدغه اصلی شهروندان استان تبدیل شده است و آرامش ذهنی خانواده‌های استان را نیز دچار آسیب نموده است.

شاید بتوان بیکاری گسترده و البته آرزوی بی‌سرانجام شهروندان برای اشتغال پایدار را یکی از مهم‌ترین علل کاهش احساس امنیت و آسایش فکری شهروندان استان قلمداد نمود که البته مدیران و مسئولین استانی و حتی کشوری نیز از حل آن عاجز شده‌اند.

در کنار موارد اشاره شده، بحث بحران مدیریت در استان نیز موجب نارضایتی شهروندان شده است، مدیریتی که خود در بحران فرو رفته است. مدیرانی که در سایه روابط خانوادگی، فامیلی و طایفه‌ای انتخاب شده و از احساس امنیت برخوردارند و به شهروندان و مشکلات استان نیز پاسخگو نمی‌باشند!

ناکارآمدی و ناتوانی برخی مدیران در کنار انتخاب و انتصاب مدیران و کارشناسان بر اساس روابط فامیلی و طایفه‌ای، موجب شده است تا اصل مدیریت استان نیز دچار بحران کارآمدی و اثربخشی گردد.

بنابراین آنچه  اکنون استان کهگیلویه و بویراحمد را در آستانه مشکلی بزرگ قرار داده است، امنیت و آسایش عینینیست  (با توجه به تلاش گسترده نهادها و نیروهای انتظامی و امنیتی، سطح مناسبی از امنیت در استان برقرار شده است)، بلکه احساس امنیت و آسایش است که شهروندان را به شدت در برابر رویدادها و حوادث مشابه آنچه در بالا ذکر شده است، آسیب‌پذیر نموده است.   

استان کهگیلویه و بویراحمد بر کرانه بحران‌هایی قرار گرفته است که حتی احساس امنیت و آسایش را از شهروندان گرفته است. یکی از علل اصلی این وضعیت را می‌توان مدیران ناکارآمد و ناتوانی دانست که توان سیاستگذاری مناسب و قدرت اجرای سیاست‌های مناسب را ندارند.

در عصر کنونی برای رسیدن به رشد و توسعه پایدار و سامانمند نمودن اداره جوامع، نیاز به ایجاد، تثبیت و افزایش “احساس امنیت و آسایش” نزد شهروندان می‌باشد. احساسی که ذهن و فکر شهروند را برای اجرای سیاست‌های توسعه‌ و بهبود شرایط، آماده می‌سازد.

امیدواریم استان کهگیلویه و بویراحمد از وضعیت کنونی که بر کرانه بحران‌های مختلف قرار گرفته است، خارج شده و با سیاستگذاری مناسب و کارآمد مدیران ارشد استانی و ملی، شاهد افزایش احساس امنیت و آسایش و  به تبع آن بهبود شرایط استان و شهروندان باشیم.


لینک منبع

همچنین ببینید

دکتر نادر جنتی: تیرماه آخرین مهلت ارایه الکترونیکی اظهارنامه اشخاص حقوقی و صاحبان املاک اجاری

۳۱ تیرماه، آخرین مهلت ارایه الکترونیکی اظهارنامه اشخاص حقوقی و صاحبان درآمد املاک اجاری بابت …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *