خانه / اخبار استان / دهیاران بویراحمد در اعتراض به بی‌توجهی هلال احمر به مناطق زلزله زده تجمع کردند.

دهیاران بویراحمد در اعتراض به بی‌توجهی هلال احمر به مناطق زلزله زده تجمع کردند.

دهیاران شهرستان بویراحمد به دلیل بی توجهی جمعیت هلال احمر به مناطق روستایی زلزله زده شهرستان بویراحمد در جلوی ساختمان مدیریت بحران استانداری کهگیلویه و بویراحمد تجمع کردند.

 سیمای زاگرس به نقل از تسنیم:   دهیاران شهرستان بویراحمد به دلیل بی توجهی جمعیت هلال احمر به مناطق روستایی زلزله زده شهرستان بویراحمد در جلوی ساختمان مدیریت بحران استانداری کهگیلویه و بویراحمد تجمع کردند.

 زلزله ۵٫۳ و ۴٫۸ ریشتری ۱۲ و ۱۷ اردیبهشت ماه و وقوع بیش از ۴۲ پس لرزه در اندازه‌های مختلف به بیش از ۵ هزار خانه روستایی و شهری آسیب جدی وارد کرده و بسیاری از مردم وحشت زده از زلزله‌ای در مقیاس بیشتر از زلزله روز اول آنان را آواره پارک‌ها، خیابان و میدان‌ها کرده است.

در روزهای اول ستاد مدیریت بحران تصمیم گرفت در ۳ مکان پیش بینی شده بیش از ۶۵۰ چادر توسط هلال احمر به صورت اردوگاهی برپا شود و به صورت فردی چادری به کسی جز به جانبازان بالای ۷۰ درصد، معلولان و افرادی که امکان سکونت در منزل به دلیل خسارت وارده وجود ندارد، ارائه شود ولی بعد از این حرف و حدیت‌های فراوانی به راه افتاده تا جایی که روزانه شاهد تجمع مردم در جلوی هلال احمر و اعتراض آنان هستیم.

مردم معترض زلزله زده شهرستان بویراحمد معتقد بوده جمعیت هلال احمر از قوانین تخطی کرده و به نوعی رابطه جایگزین ضابطه شده تا جایی که شاهد خرید و فروش چادرهایی با آرم جمعیت هلال احمر هستیم.

دهیار روستای دلی اولاد علی مؤمنی شهرستان بویراحمد از عدم حضور امدادگران جمعیت هلال احمر به این منطقه گلایه می‌کند و می‌گوید: در زمینه بررسی خسارت وارده و امدادرسانی جمعیت هلال احمر مردم را بدرقه بنیاد مسکن انقلاب می‌کند و بنیاد مسکن نیز این کار را جزو وظایف هلال احمر می‌داند.

حسین زاده با اشاره به مصاحبه مدیرعامل جمعیت هلال احمر و برخی مسئولان و متولیان امر که چادر در اختیار دهیاران قرار گرفته است، افزود: چنین موضوعی صحت ندارد و سبب شده مردم از دهیاران بدبین شوند.

وی ادامه داد: از ۷ روز گذشته تاکنون مردم منطقه دلی اولاد علی مومن بویراحمد از خانه‌ها بیرون رفته و در فضای باز بدون هیچ امکاناتی زندگی‌ می‌کنند به گونه‌ای که در باران نیز بیرون از خانه‌ها به سر می‌برند.

دهیار روستای مزدک و گوشه نیز می‌گوید: مسئولان در رسانه‌ها از توزیع چادر هلال احمر در روستاها با همکاری دهیاران خبر دادند در حالی چنین خبری از اساس کذب بوده و صحت ندارد.

عزیزی از آمادگی دهیاران برای برپایی اسکان اضطراری خبر داد و افزود: پیرمرد و پیرزنی در خانه‌ای غیر قابل سکونت زندگی می‌کنند که برای گرفتن چادر با وجود مکاتبات متعدد ولی راه به جایی نبردند در حالی چادرهای هلال احمر به افراد واگذار شده که خانه‌هایشان آسیب ندیده و مشکلی در این زمینه ندارند.

خط و نشان معاون استاندار برای فروشندگان چادرهای هلال احمر

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت: فروشندگان چادرهای هلال احمر این استان به محاکم قضایی معرفی می‌شوند.

عزیز فیلی اظهار داشت: بعد از وقوع زلزله‌ ۵٫۲ ریشتری و ۴٫۸ ریشتری و خسارت وارده به بیش از ۵ هزار منزل مسکونی شهری و روستایی بسیاری از خانواده‌ها از منزل بیرون آمده و چادرهای را در پارک‌ها و میادین برپا کرده‌اند.

وی با تاکید بر اینکه هرگونه خرید و فروش چادرهای هلال احمر غیر قانونی است، افزود: در صورت شناسایی فروشندگان چادرهای هلال احمر در یاسوج به صورت قاطع و بدون هیچ ملاحضه‌ای برخورد می‌کنیم.

فیلی از برپایی بیش از  ۷۰۰ چادر  در کمپ‌های ایجاد شده خبر داد و افزود: مقرر شده جمعیت هلال احمر به غیر از کمپ‌های ایجاد شده به جانبازان ۷۰ درصد و افرادی با معلولیت بالا و یا افرادی که امکان سکونت در منزل به دلیل آسیب وارده شده بعد از وقوع زلزله را ندارند، چادر به صورت امانت تحویل دهد و در غیر این موارد دادن چادر غیر قانونی است.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کهگیلویه و بویراحمد افزود: کمیته‌ای در فرمانداری برای تحویل چادر به جانبازان بالای ۷۰ درصد، معلولان و افرادی که منازل آنان قابل سکونت نیست، تشکیل شده و باید در این زمینه عادلانه و بدون ملاحضه کاری بررسی لازم را انجام دهند.

فیلی بیان کرد: در صورت مشاهد خرید و فروش چادرهای هلال احمر مراتب به استانداری کهگیلویه و بویراحمد اطلاع رسانی شود.


لینک منبع

همچنین ببینید

دکتر نادر جنتی: تیرماه آخرین مهلت ارایه الکترونیکی اظهارنامه اشخاص حقوقی و صاحبان املاک اجاری

۳۱ تیرماه، آخرین مهلت ارایه الکترونیکی اظهارنامه اشخاص حقوقی و صاحبان درآمد املاک اجاری بابت …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *