خانه / اخبار استان / اخطاریه سازمان هواشناسی درباره جاری شدن سیلاب ناگهانی و آبگرفتگی معابر

اخطاریه سازمان هواشناسی درباره جاری شدن سیلاب ناگهانی و آبگرفتگی معابر

 در اخطاریه سازمان هواشناسی آمده است : «پیرو اطلاعیه شماره ۱۵ مورخ  ۱۶ اردیبهشت ماه، برای فردا (۱۸ اردیبهشت) در نیمه غربی کردستان، کرمانشاه، لرستان، ایلام، از اواسط روز آذربایجان غربی و بتدریج نیمه جنوبی آذربایجان شرقی و چهارشنبه (۱۹ اردیبهشت) در استان‌های کردستان، جنوب آذربایجان شرقی، کرمانشاه، ایلام، مناطق شمالی و شرقی خوزستان، همدان، مرکزی، لرستان، از بعدازظهر بخش‌های شمالی چهارمحال و بختیاری و بتدریج غرب و جنوب اصفهان، کهگیلویه و بویراحمد، شمال بوشهر، دامنه‌های البرز در قزوین، البرز، تهران و ارتفاعات مرکزی در جنوب قم، تشدید بارش، گاهی رگبارو رعد و برق و وزش باد شدید، آبگرفتگی معابر، احتمال تگرگ و سیلابی شدن مسیلها و رودخانه ها پیش‌بینی می‌شود.

شایان ذکر است روز سه شنبه و چهارشنبه (۱۸ و ۱۹ اردیبهشت ماه) در استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، گیلان و غرب مازندران سرعت وزش باد قابل توجه پیش‌بینی می‌شود و انتظار میرود در برخی مناطق بخصوص در اردبیل و گیلان، سرعت لحظه‌ای باد به بیش از ۸۰ کیلومتر بر ساعت افزایش یابد و شرایط طوفانی حاکم شود بنابراین برای جلوگیری از خسارات احتمالی اقدامات لازم به عمل آید. همچنین روزهای سه شنبه و چهارشنبه (۱۸ و ۱۹ اردیبهشت ماه) در خوزستان وزش باد شدید پیش‌بینی میشود که میتواند موجب خیزش گردوخاک در منطقه و کاهش کیفیت هوا و دید افقی شود.
بارش رگباری همراه با رعدوبرق در مدت کوتاه میتواند منجر به روان آب و سیلاب ناگهانی در مناطق مستعد شامل رودخانه‌های فصلی و دره‌های کوهستانی پرشیب شود. توصیه می شود ضمن رعایت نکات ایمنی از توقف در حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها در این مناطق خودداری شود.»

 

سیمای زاگرس به نقل از خبرگزاری صداوسیما:   رئیس مرکز پایش هواشناسی کهگیلویه و بویراحمد گفت: تحلیل برونداد آخرین نقشه‌های پیش یابی نشان می‌دهد احتمال بارش باران از اواخر وقت امشب (دوشنبه) وجود دارد.

ولی بهره مند افزود: با ورود سامانه بارشی جدید از اواخر امشب (دوشنبه) در برخی نقاط استان شاهد ناپایداری هایی به شکل بارش باران، گاهی وزش باد شدید و غبار خواهیم بود.
وی افزود: روز سه شنبه نیز آسمان ابری تا ابری همراه با بارش باران خواهد بود.
بهره مند بیان کرد: اوج فعالیت سیستم بارشی در استان روز چهارشنبه پیش بینی شده است.
وی عنوان کرد: در برخی مناطق اختلال در تردد جاده ای، آبرگرفتگی معابر عمومی، سیلابی شدن مسیل ها و رودخانه های فصلی و کاهش دید دور از انتظار نخواهد بود.
بهره مند افزود: بارندگی ها تا روز جمعه صبح در استان ادامه خواهد داشت.
وی عنوان کرد: دید افقی با شدت گرد و خاک در روزهای چهارشنبه، پنجشنبه و جمعه به طور چشمگیری در این استان کاهش خواهد یافت.
رئیس مرکز پایش هواشناسی کهگیلویه و بویراحمد گفت: میزان بارندگی سال زراعی جاری در سی سخت ۴۲۸٫۲، یاسوج ۳۸۲٫۳، لیک ۲۹۴، دهدشت ۲۶۴٫۴، دوگنبدان ۱۶۸٫۲ و منطقه امامزاده جعفر گچساران ۱۶۱٫۸ میلیمتر بود.
بر اساس آخرین آمارها میانگین بارندگی بلندمدت در یاسوج ۸۰۴٫۲، سی سخت ۶۸۶٫۶، دوگنبدان ۴۳۰٫۲، دهدشت ۴۹۱٫۴، لیکک ۳۵۸٫۹ و منطقه امامزاده جعفر گچساران نیز ۴۲۳٫۷ میلیمتر است.
کهگیلویه و بویراحمد با مساحتی حدود ۱۶ هزار و ۲۴۹ کیلومتر مربع، سرزمینی مرتفع و کوهستانی با اقلیم سردسیری و گرمسیری در جنوب غربی ایران قرار دارد.
این استان یک درصد مساحت کشور را در اختیار دارد.


لینک منبع

همچنین ببینید

دکتر نادر جنتی: تیرماه آخرین مهلت ارایه الکترونیکی اظهارنامه اشخاص حقوقی و صاحبان املاک اجاری

۳۱ تیرماه، آخرین مهلت ارایه الکترونیکی اظهارنامه اشخاص حقوقی و صاحبان درآمد املاک اجاری بابت …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *